• 637690385216477618_74F28437-A3A3-4234-9E3D-0384D957D7D8.jpeg
  • 637690385220540148_82E81CCA-1D06-473E-AB6D-8D8220C87E61.jpeg
  • 637690385223665182_83F1127B-9217-446F-8848-74C7544BF536.jpeg
  • 637690385227727712_7A3628B8-3FFD-4172-A6C1-2B9DA916D488.jpeg
  • 637690385229446474_135DBB88-736D-46A8-A253-E7753A70B893.jpeg

Friesz Achille-Émile Othon

*6. 2. 1879 +10. 1. 1949

Koupání

ID Aukce: 10842
Olej - plátni, rozměr 46 x 56 cm, signovano vpravo dole, datováno 1935, rámováno.
Vyvolávací cena:

30 000 Kč

30 000 Kč

Významný světový autor, spoluzakladatel fauvismu. Studoval na Akademii v Havru ( s R. Dufym) a od r. 1899 se na Akademii v Paříži u L. Bonnata. Na začátku tvorby měl kratší impresionistické období, potom se sblížil se Cézannem, Matissem a Braquem a pod jejich vlivem tvořil expresionisticky. Patří mezi zakladatele a vášnivé zastánce fauvismu. Jeho tvorba nezná žádné hranice v námětech; tvořil krajiny, stavby, zátiší, květiny a zejména figurální tvorbu, ve které vynikají akty a podobizny. Navrhoval i tapiserie. Maloval nejraději v Normandii, vystavoval -od r. 1903 s Nezávislými později v Salon d´Automne , jejímž členem se stal v roce 1913. Je zastoupen ve všech významných galeriích (např. Amiens, Grenoble, Curych, Göteborg, Oslo, Moskva, Bělehrad, Paříž atd. Friesz vystavoval několikrát i v Československu. Mimo jiné na velké výstavě L´École de Paris (Umělecká Beseda 1931) měl 13 děl. Většina se prodala do českých sbírek. Také většina českých malířů (zejména ti, které ovlivnila Pařížská škola či fauvismus) měli obraz od Friezse ve svém majetku. V roce 1945 byla jeho díla též k vidění na výstavě „Moderní západní uměni v českých sbírkách – Pošova galerie listopad – prosinec 1945).

Konec: 20.10.2024 20:05:00

1 000 Kč