• 638394584951752975_20231229_140819.jpg
  • 638394584953939969_20231229_140822.jpg
  • 638394584955658318_20231229_140828.jpg
  • 638394584956439394_20231229_140835.jpg

Pokorný Václav

*9.1.1914 +19.12.2005

Tři ženy s jablkem

ID Aukce: 10826
Olej, sololit, 26,5x16,5 cm. Signováno vpravo dole, datováno 1980. Konzultováno a pravost ověřena MgA D. Halatou.
Vyvolávací cena:

10 000 Kč

10 000 Kč

Václav Pokorný (9. ledna 1914, Plzeň - 19. prosince 2005, Jablonec nad Nisou) byl český malíř, grafik a pedagog. Studoval na Českém vysokém učení technickém v letech 1931–1936 pod vedením Oldřicha Blažíčka, Cyrila Boudy a Karla Pokorného. Začínal figurální tvorbou, kterou se názorově přiblížil ke Skupině 42. Na začátku 60. let namaloval cyklus obrazů z prostředí skláren a mačkáren. Později si vytvořil osobitou téměř plošnou stylizaci s protáhlými postavami. Od pastózní malby v odstínech hnědé postupně přešel k výrazným hladkým barvám. Pokorný učil v Kroměříži (1938) a v Praze, odkud odešel do Jablonce nad Nisou, kde se stal pedagogem na Státní odborné škole pro umělecký průmysl (1946–1952) a později na Střední průmyslové škole (1955–1961).

Konec: 15.09.2024 21:15:00

1 000 Kč