• 638407457598063034.jpg
  • 638407457601031102.jpg
  • 638407457603530499.jpg

Prucha Jindřich

*29.9.1886 +1.9.1914

Zima u potůčku

ID Aukce: 10742
olej, lepenka, rozměr 38,5 x 50,5 cm, signováno vlevo dole, rámováno, kolem roku 1910. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. M. Zachař a Mgr. D.Halata.
Vyvolávací cena:

270 000 Kč

270 000 Kč

Český malíř, krajinář i pozoruhodný portrétista, významný kolorista, představitel fauvismu, impresionismu a expresionismu. V letech 1907-1908 studoval v soukromé malířské škole Ludvíka Vacátka, v r. 1909 byl přijat za člena SVU Mánes (mimořádný člen, r. 1912 řádný člen). Současně studoval Akademii v Mnichově u prof. Hertericha. Po návratu do Prahy studoval na pražské technice deskriptivní geometrii a profesuru kreslení u Adolfa Liebschera. V r. 1914 na začátku 1. světové války narukoval a po měsíci na haličské frontě byl zabit. Narodil se jako nejmladší z pěti dětí. Nejstarší sestra Vojslava, od dvaceti let téměř hluchá, byla Jindřichovi po celý život oporou a po jeho smrti opatrovala pozůstalost. Otec Josef Prucha byl ve službách četnictva, takže rodina se několikrát stěhovala při jeho přeložení. Jindřich Prucha studoval na soukromé malířské škole Ludvíka Vacátka v Praze. Po maturitě v roce 1905 uvažoval o přírodních vědách, nakonec z ryze praktických důvodů začal studovat filologii na pražské filozofické fakultě. V roce 1909 končí Jindřich v samém závěru předčasně studia filozofie rozhodnut věnovat se plně malířství. Podstatná část jeho tvorby se váže k pobytu v Železných horách. Mimo výtvarného nadání byl též dobrým houslistou, zpěvákem, sběratelem přírodnin, příležitostným básníkem a nadšeným sportovcem.

Konec: 15.09.2024 20:10:00

5 000 Kč

NLC90552 27000015.09.2024 18:55:25